מרכז המבקרים של מקורות באתר היסטורי דיזל חולדה

סוג: מרכז מבקרים כתובת: בין מזכרת בתיה לקיבוץ חולדה מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 18/10/2016
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

במרכז המבקרים של מקורות באתר ההיסטורי דיזל חולדה - מים לירושלים, נסייר ונשמע הסבר בעקבות המים לירושלים

תיאור:

המקום נסגר

 

לאתר מקורות "דיזל חולדה" מגיעים מכביש 411. אם מגיעים מכיוון מזכרת בתיה [מהיציאה המזרחית - מוטה גור] ונוסעים מזרחה ואחרי כ 1.7  ק"מ נפנה ימינה לדרך צרה, לפניה נראה שלט חום שמפנה לתחנת "דיזל חולדה" ע"ש שמואל קנטור.

אם נגיע מכיוון כביש 3, אחרי שנעבור את קיבוץ חולדה ומתחת לגשר הרכבת, בצד הנגדי שלנו תהיה פנייה לכיוון דיזל חולדה אבל יש קו לבן שמונע מאיתנו לפנות שמאלה, אז ניתן לפנות שמאלה לשביל עפר שיש כ 200 מ' אחרי הפנייה או להמשיך עד הכניסה למזכרת בתיה , לעשות שם  פרסה ולחזור כמו ההסבר הראשון.

כשניכנס לכביש הגישה ניסע כ 200 מ' עד שנראה משמאלנו את תחנת מקורות בחולדה וזוהי נקודת המפגש עם המדריכה.

ניתן גם להגיע למקום באמצעות waze :- צריך להקליד: "אתר מקורות מים לירושלים" ( הקלדה של מקורות מים לירושלים תביא אתכם לקידוח מקורות בקיבוץ חולדה וזה לא המקום בו הסיור מתקיים.)

__

הסיור מתחיל ליד הכניסה למתקן מקורות - בגינה ע"ש ציון כהן ז"ל שהיה סמנכ"ל במקורות. מול הגינה ישנו שלט של חורש יאיר ושגיא - ע"ש  של רב סרן יאיר רחמילביץ' וסגן שגיא רכס ז"ל שנפלו עם מטוסם בסמוך בשנת 1984. בחורש ישנה אנדרטה לזכרם והיא הנקודה הראשונה בסיור.

מרכז המבקרים של מקורות - אתר היסטורי דיזל חולדה

משם נמשיך לתחנה התת קרקעית בה נמצא מנוע הדיזל שסייע בהעברת המים לירושלים אחרי מלחמת השחרור והתגלה באקראי בשנת 2000 ואז גם הוחלט להקים בו את מרכז המבקרים כדי להנציח את המאמצים להבאת מים לירושלים החל בקו המנדטורי דרך קו השילוח במלחמת העצמאות ועד ימינו כשנבנית מערכת מים חדשה לירושלים.

מרכז המבקרים של מקורות - אתר היסטורי דיזל חולדה

לאחר ההסברים ליד מנוע הדיזל נעלה לתצפית בגבעה שמעליו ונראה גם את קטרי הצינורות ששימשו בכל אחד מקווי המים לירושלים מאז הקו הראשון ועד ימינו.

מרכז המבקרים של מקורות - אתר היסטורי דיזל חולדה

הסיור במקום מעניין ומרתק מאד ומתאים במיוחד לחובבי היסטוריה.

משך הסיור כ 40 דק'. חובה לתאם מראש ב 03-9388961