המשכן לאמנות ויצירה האשה של אלף הקולות-רות דורית יעקבי

סוג: מוזיאון כתובת: סדן 5, מבנה מס' 17, איזור התעשיה ערד. טלפון: הביקור בתיאום טלפוני - 08-9958330 050-3278188 קישור: המשכן לאמנות ויצירה האשה של אלף הקולות-רות דורית יעקבי מפת סימון שבילים: 8 - צפון מדבר יהודה וים המלח נבדק לאחרונה: Apr 2 2013 12:00AM
מזג האוויר באזור: 18

תיאור:

משכן לאמנות ויצירה - האישה של אלף הקולות – רות דורית יעקבי

רות דורית יעקבי אמנית בינלאומית, ציירת ומשוררת, הציגה כ    67      תערוכות יחיד על פני חמש יבשות בגלריות ומוזיאונים מרכזיים. ביניהן- ניו-יורק, טורונטו, מונטריאול,  ברלין, טוקיו, בייג'ין, סיאול, מקסיקו-סיטי, לימה, בואנוס-איירס, מוזיאון תל-אביב, מוזיאון ישראל. בשנת   2000 הציגה תערוכת יחיד בוותיקן " שער הדמעות, גשם השושנים" בחסות האפיפיור.

בשנת 2008 הוקם המשכן לאמנות ויצירה - האישה של אלף הקולות, בערד על גבול מדבר יהודה, על אם הדרך לים המלח. התצוגה מלווה בספר ובסרט "האישה של אלף הקולות".

רות דורית יעקבי, ציירת ומשוררת בינלאומית פותחת את שערי המשכן לאמנותהאישה של "אלף הקולות" מסע פתיחת שערי הלבהמשכן מופרד מהזמן ומהמקום ויוצר טריטוריה על זמנית. מסע של הנשמה, מסע פנימי מדיטטיבי של הארה, לידה, נחמה לחיים, לשמחה ולרחמים. המשכן הוא מיצב דחוס טוטאלי מערה מסתורית גנזך של תולדות ימי עולם שהאובייקטים האומנותיים בו הם חפצי עוצמה ודביקות שמאניסטית.

במקום מתקיים מפגש עם האמנית, נערכים בו קונצרטים של פיוטים, שירי קודש ונחמה מהמזרח הקדום ומוקרן הסרט המרגש "האישה של אלף הקולות" סרט – מסע האם הגדולה לארץ החיים להיות אם כל חי ומתקיימות סדנאות להעצמה נשית. 

 ביקור במשכן הוא מסע פנימי של המבקרים, מסע של גדילה והעצמה, מסע ריפוי של הלב, מסע של האם הגדולה המיתית מהשאול לחיים, מסע חוצה עולמות – ומאחד אותם. סיפור המסע הקדמון של השכינה האמא הגדולה רחל אמנו הנדודים הגלות והגאולה השבר והתיקון הפצע והנחמה. כל אמא היא שליחה, אמא של האימהות ,אמא מלכה.

בתוך חלל של כ700 מ"ר חווה המבקר מסע וטרנספורמציה אישית אל ארץ החיים היא המקור והיא בראשית, זמן ההתחלות, מקום שהכול מתחיל, זמן בראשית של החיים, של השמחה, הצבעים עזים והשירה נולדת ממיתרי הלב, ממקור שורש הנשמה. החיים בראשוניות הם חוויה ששייכת לעולם ונשכחה. חוויה שמאפשרת קיום חדש וכוללת את כל הזמנים. המשכן מהווה מוקד משיכה ועליה לרגל מהארץ ומהעולם, מאפשר מפנה וטרנספורמציה, מפת דרכים הזכרות אישית וקולקטיבית בכוחות הנשכחים והתעוררות לאני חדש והארה של אמת פנימית מתחדשת. המשכן מהווה מוקד משיכה ועליה לרגל מהארץ מהעולם, ומיום הקמתו (בסיוע מפעל הפיס-המועצה לתרבות) כבר ביקרו בו אלפי בני אדם.

פתח דבר מאת פרופסור מרדכי עומר ז"ל מנכ"ל ואוצר ראשי מוזיאון תל אביב לאמנות מהקטלוג של התערוכה בגלריה האוניברסיטאית לאמנות, אוניברסיטת תל אביב 2011.

"יצירתה של רות דורית יעקובי נטועה במעמקים של הוויה נפשית פרטית, המבינה את הסבל כמצב קיומי של קדמוניות מתמשכת. ההתרחשויות בפנים הנפש, כמוהן כעולם התופעות והטבע, נחוות כביטוי של כוחות מאגיים וכגילום של יסוד רוחני שכמו מאחד את העולם כולו. הוויה קיומית זו קרובה לחוויה הדתית והמיסטית ולעולם המיתוס הקדום ומתפרשת לכן כמסע: תהליך טרנספורמטיבי, תודעתי ורוחני כמסעם של גיבורים מיתיים אל שאול תחתיות ובחזרה לעולם החיים, או כמסעה של הנפש אל הגאולה והנצח. ביצירתה של יעקובי, מסע זה מתנהל בין קטבים של לידה, מוות והיוולדות מחדש, בתנועה מעגלית המבשרת את החיים מתוך המוות. הכלת ממדיו האֶפִּיים של מסע רוחני מעין זה מחייבת מעשה אמנות טוטאלי ורליגיוזי, שבו הציור, החפץ ופעולת הגוף האנושי נתפסים כמוליכים של כוחות מאגיים, ככלים להיטהרות וריפוי המתאפשרים רק מתוך פעולתם ההדדית והשכנתם זה לצד זה בחלל המשמש להם משכן. בחלל זה מתמצה מסעה של יעקובי מלב הקיום הפרטי אל ישות רוחנית המתגלגלת בדמות האם הגדולה, ישות המאפשרת לה לקשור את האישי עם הציבורי בתפקידה כאֵם החיים והמוות, כמי שמקוננת ובה – בעת מעניקה חיים ומביאה ריפוי ותיקון."

 

אפשר לקרוא עוד על המשכן לאמנות ויצירה האישה של אלף הקולות – רות דורית יעקבי באתרים הבאים:

 

http://www.ruthdyacoby.com

http://www.ruthdy.com

35.206831.2504